Airsoft alapok – 2. rész

Az előző részben a játékokról és azok lehetséges fajtáiról esett szó leginkább, kezdőknek azonban nem árt megismerkedni a játékra használt eszközökkel, azok működési elvével. Az airsoft játékot űzőknek tisztában kell lenniük továbbá azzal is, hogy az adott játék szabályzata milyen paramétereket ír elő a fegyverekkel kapcsolatban (itt általában a torkolati energiát, illetve az ehhez…

Az előző részben a játékokról és azok lehetséges fajtáiról esett szó leginkább, kezdőknek azonban nem árt megismerkedni a játékra használt eszközökkel, azok működési elvével. Az airsoft játékot űzőknek tisztában kell lenniük továbbá azzal is, hogy az adott játék szabályzata milyen paramétereket ír elő a fegyverekkel kapcsolatban (itt általában a torkolati energiát, illetve az ehhez szorosan kapcsolódó lövedéksebességet szokták maximum értékhez kötni).

Az airsoft fegyverek a hatályos jogszabályok alapján légfegyvernek minősülnek, így a légfegyverekre vonatkozó szállítási, tárolási és felhasználásra vonatkozó szabályok érvényesek rá. A definíció szerint a légfegyver 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú, sűrített levegővel vagy egyéb sűrített gáz felhasználásával szilárd lövedék kilövésére alkalmas fegyver (az airsoft fegyverek jellemzően nem érik el a 3-4 joule torkolati energiát sem). Légfegyver hazánkban szabadon, engedély nélkül vásárolható, tartható. Szállítani csak töltetlen állapotban, zárt tárolóeszközben szabad, ez lehet egy fegyvertáska vagy akár az eszköz saját doboza.

Az airsoft fegyverek az esetek döntő többségében 6 mm átmérőjű műanyag gömblövedéket (BB-t) lőnek. Az ettől eltérő anyagú illetve átmérőjű lövedékek csak bizonyos játékokon használhatók, például üvegből vagy alumíniumból készült BB csak airsoft fegyverekkel űzött IPSC esetében megengedett, emberre lőni ezekkel szigorúan tilos!

Az airsoft fegyverekről még fontos tudni, hogy a csövük nem huzagolt, ennek ellenére ma már ritka, hogy a lövedék stabilizálatlanul hagyja el a csövet, ugyanis ezt a problémát oldja meg az úgynevezett „hopup”. Ez nagyon leegyszerűsítve egy, a csőbe felülről benyúló gumidarab, amely az alatta áthaladó lövedéket felfele megpörgeti, így a kialakuló giroszkóp hatásnak köszönhetően a kilőtt lövedék nagyobb távolságon is pontos marad.

A fegyvereket működési elvük alapján rugós, gázos illetve elektromos kategóriákba soroljuk.

Springes, avagy rugós fegyverek

Ahogy ennek a kategóriának a neve is mutatja, itt a sűrített levegőt egy rugó, illetve a rugóval egybekötött légdugattyú hozza létre. A springes fegyvereknél a rugót minden lövés előtt kézzel kell felfeszíteni. Érdekes módon a rugós fegyverek jellemzik a legolcsóbb és a legdrágább kategóriát egyaránt, ugyanis leginkább a belépőszintű pisztolyok és a nagyon drága mesterlövész puskák működnek ezen az elven.

A rugós pisztolyok többnyire nagyon olcsók, hatótávolságuk és energiájuk igen alacsony, működésük végtelenül egyszerű; minden lövés előtt hátra kell húzni a szánt, ekkor a rugó megfeszül, majd az elsütőbillentyű elhúzását követően ismét elvégezhetjük a töltőfogást. Külső szemlélő számára kicsit olyan, mintha a lövő folyamatosan akadályt hárítana. Ez csöppet sem életszerű, cserébe nagyon olcsón egész jó hangulatú játékokat tudnak szervezni maguknak kezdő játékosok.

A drágább springes kategóriába a különféle forgó-tolózáras ismétlőpuskák tartoznak. Ezek a fegyverek általában nagyobb torkolati energiával bírnak, így nem csak a távcső miatt alkalmasak távolabbi célok leküzdésére. Hazánkban még viszonylag kevesen űzik komolyan az airsoftos mesterlövészkedést.

Egy harmadik, kevésbé használt springes kategória a sörétes puskákat másoló airsoftok kicsiny szelete. Ezek a shotgun-ok általában három külön csőből lőnek egyszerre 3 lövedéket, ami érdekes ugyan, de játék szempontjából semmi jelentősége nincs, ugyanakkor a rövid lőtáv mellé nagy méret párosul, ezért nagyon kevesen választanak ilyen fegyvert játszani.

Gázos fegyverek

A gázos eszközök talán a legnépesebb csoportot fedik le az airsoft terén, rengeteg gázos elven működő fegyver és kiegészítő kapható. Rengeteg eszközt sorolhatunk ide, az más kérdés, hogy ezeket ki mennyire használja. Ezek a fegyverek szilikonnal kevert propán alapú gázt használnak a lövedék kilövéséhez. Sütéskor a szelep kinyílik, és az előre feltöltött gáztartályból vagy CO2-patronból felszabaduló nagynyomású gáz gyorsítja a lövedéket a kellő sebességre.

A GNB vagy NBB (Gas Non Blowback) pisztolyok szánja lövéskor nem mozdul hátra, olyannyira, hogy legtöbbször egybe van öntve a tokkal. Ezen fegyverek hátránya, hogy működésük kevésbé élethű (bár használatuk a springes fegyvereknél lényegesen realisztikusabb), viszont a gáz csak a lövedék mozgatását végzi, így általában ezek a fegyverek erősebbek (3-3,5 joule is lehet), mint a későbbiekben taglalt GBB-s társaik.

A GBB-s, avagy Gas BlowBack fegyverek adják a leginkább éles fegyverekhez hasonlatos élményt, itt ugyanis a szán lövéskor hátramozog, ezzel elvégezve a töltés-ürítés szerepet… persze ez a legtöbb esetben csak töltés, de most már léteznek úgynevezett „shelles” pisztolyok, amik lövéskor hüvelyeket dobálnak magukból, csak győzzük összeszedni játék után.

A GBB-s pisztolyok legtöbbször megszólalásig hasonlítanak az éles megfelelőjükre, sok esetben még a részleges szétszedés is ugyanúgy történik. Az igényesebb GBB-s pisztolyok olyannyira élethűek, hogy egyes rendvédelmi szervek előszeretettel használják kiképzési célokra, hiszen lényegesen biztonságosabban illetve olcsóbban tudja így egy kezdő rendőr a fegyverkezelés alapjait elsajátítani. Ezek a fegyverek elég sok gázt használnak a szán mozgatásához, ezért hátrányuk, hogy a kiáramló gáz miatt, akárcsak a szódásszifonok esetében a tár viszonylag hamar hűl le, ez pedig a fegyver gyengüléséhez vezet, de néhány perces kézben történő melegítés után újult erővel folytathatjuk a csatát.

További gázos eszközök még a GBB-s vállfegyverek, ahol a fegyver tényleges hátrarúgást produkál, az igényesebb (nem springes) shotgunok, a gázos mesterlövész puskák, a gránátok, taposóaknák, stb.

Elektromos fegyverek

Elektromos működésű airsoft fegyverről akkor beszélünk, amikor a sűrített levegőt egy elektromotor segítségével hozza létre a szerkezet. Ezen belül a gyengébb és olcsóbb kategória az AEP (Airsoft Electric Pistol), amely egy kisteljesítményű akkumulátort, és egy nem túl erős motort rejt akkora méretben, amely elfér egy pisztolyban. Szintén kezdő játékosok választanak AEP fegyvert, mert csak kicsit drágábbak, mint a springes pisztolyok, de már tudnak sorozatot is lőni.

És elérkeztünk a leginkább kedvelt fegyverek táborához, ezek pedig az AEG-ek. Az AEG (Airsoft Electric Gun) fegyverek lényegesen erősebbek és komolyabbak, mint az AEP kistestvéreik, és mivel leginkább mai modern illetve világháborús géppisztolyokat, géppuskákat, karabélyokat másolnak, igen közkedveltek a játékosok körében. Szintén előnyükre válik, hogy talán a legmegbízhatóbbak, hidegben, melegben egyaránt jól muzsikálnak. Az elektromotor itt egy fogeskerék áttételt (gearbox) működtet, amely felhúzza a dugattyúval összeköttetésben lévő rugót. Az AEG-ek nagy előnye, hogy rengeteg kiegészítő és alkatrész kapható hozzájuk, így egyedi fegyver kialakításához is kiváló alapanyagok.

[galeria]

Uram János

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

twenty six − = eighteen