Dinamikus lövészet – airsoft eszközökkel

Mint ahogy előző írásomban említettem a dinamikus lövészeti sportokat lehet airsoft eszközökkel is művelni.
A következőkben ismertetem a lehetséges versenyszámokat, és a hozzájuk való felszereléseket, legyen az fegyver, gyorstok, időmérő, vagy cél.
Mivel annak idején az IDPA-val kezdtük, és mivel az relatív könnyebb, így kezdjük itt is az IDPA-val.

 

Mi az IDPA?

Az IDPA egy olyan lövészsport, ami élethű önvédelmi szituációkat szimulál. 1996-ban alapították a lövők kívánságára. Jelenleg több mint 11000 taggal rendelkezik 20 országban. Egyszerre biztosít kikapcsolódást a kezdő lövőknek valamint kihívást és sikerélményt a gyakorlott lövőknek. Az alapítok úgy hozták létre ezt a sportot, hogy olyan praktikus felszerelésekkel és fegyverekkel lehessen benne versenyezni, amik minimális befektetéssel beszerezhetőek. A fő cél az egyén lőtudásának tesztelése, és nem a felszerelések küzdelme, ezért csak versenyre fejlesztett eszközök nem használhatóak. A fegyverek számos divízióba vannak osztva (lásd az 1. függeléket), hogy mindenki a hozzá hasonló felszereltségű sportolókkal legyen csak összehasonlítva. A lövő kezdőtől a mester szintig számos minősítést elérhetnek.

Airsoft IDPA:

Az IDPA airsoft változata, ugyanezen elveket követi. Az airsoft fegyverek jelenleg a világ minden részén (első sorban a Távol-Keleten, és az USA-ban – Európán belül főleg Franciaországban) használják, egy hatékony és olcsó gyakorlási eszközként. A felhasználók nagy száma hívta életre az airsofttal történő versenyzést, illetve az utánpótlás nevelés egyik kiváló eszköze lehet, hiszen kontrolált körülmények között, a biztonsági rendszabályokat betartva, a lövedékek alacsony csőtorkolati energiája miatt balesetmentesen lehet oktatni.

Az airsoft fegyverek a Magyar jogszabályok szerint légfegyvernek minősülnek, és forgalmazásuk, tartásuk, javításuk a jogszabályokban meghatározott módon történhet.

A Cél:

Az IDPA airsoft egy lövészsport, amit gyakorlatban is használható felszerelésekkel űznek, és elsősorban a normál IDPA lövészsport gyakorlása a cél. Az IDPA airsoft versenyeken csak olyan fegyverek és tokok használhatóak, amelyek a meglévő önvédelemre alkalmas eszközök replikái, felszerelések esetén akár eredeti eszköz is lehet. Semmilyen “csak versenyre” fejlesztett felszerelés sem engedélyezett, mivel a cél a versenyzők szintjének felmérése, és nem a felszerelésük szintjének felmérése.

Az IDPA versenyek tehát igazából nem is versenyek, inkább olyan lehetőségek, ahol a tudásunkat tudjuk fejleszteni.

 

Felszerelések:

Ahogy fent is látszik, csak önvédelemre (illetve rendészeti vonalon szolgálatra) kialakított eszközöket lehet alkalmazni. Szerencsére Magyarországon rengeteg lehetőség adódik arra, hogy a szükséges eszközöket beszerezzük. Az összes ismertebb márka képviselteti magát, de az internetnek köszönhetően bárhonnan tudunk rendelni a világból.

A fegyverek divíziókra vannak osztva, és a versenyzők az alapján vannak értékelve.

Az IDPA airsoft fegyverek 5 divízióra vannak osztva, amelyek teljesen függetlenek egymástól. Egyik divízió sem versenyzik a másikkal:

– P1: standard pisztoly 1.

– P2: pisztoly engedélyezett változtatásokkal

– AEG1: standard AEG-ek

– AEG2: AEG engedélyezett változtatásokkal

– KKPU: Kategórián Kívüli Puskák

 

Kézi fegyvereknél követelmény a rejthetőség.

Követelmény még, hogy a nadrágon lévő öv nem lehet kettős,úgynevezett külső-belső öv.

A tártartók is csak a hétköznapi használatra készült tárak lehetnek.

A legtöbb jobb minőségű airoft fegyver kompatibilis azzal a tokkal, amelyik az eredetijével is kompatibilis, bár lehetnek eltérések, így ajánlott először belepróbálni az eszközt a tokba.

A tártartókkal már gond van, hiszen a BB adagoló csőr semelyik polimer tokba nem megy bele rendesen. Javaslatom; próbálgatni kell. Rá kell szánni az időt. Tapasztalatom, hogy a kereskedők segítőkészek a témában, tehát bátran keressétek fel őket!

 

Szinte mindegyik airsoft marokfegyvert be lehet illeszteni a fent felsorolt kategóriákba, és nem szükséges semmilyen átalakítás.

Aki a dinamikus lövészet alapjait akarja elsajátítani, és rendelkezik valamilyen airsoft marokfegyverrel, annak tudom ajánlani a lövészet eme formáját. Innen később lehet nyitni az IPSC világa fele.

A végére a klasszikus 90 lövéses minősítő verseny airsoft változatát láthatjátok.

 

szöveg : Dobó (Corel) János

képek : www.magnumforce.eu  , www.umarex.com , Corel

One thought on “Dinamikus lövészet – airsoft eszközökkel

  1. Pál Sándor says:

    Bár nem vagyok igazán sportlövész (még, merthogy ennek hatására elgondolkoztam rajta) eleve az IDPA ami standard felszereléseket használ és inkább az önvédelemre van kihegyezve és optimális platform a gyakorláshoz sokkal közelebb áll hozzám az IPSC-nél. Az Airsoft verzió pedig mindjárt megszabadít az éles fegyveres ág papírmunkájától és a hatóságok boszorkányüldözésétől. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

fifty two + = 53