Elöltöltő-fegyveres vadászat Magyarországon

Ez év végén indul a hatályos vadászati jogszabályok módosításának kodifikációs folyamata. Ez ügy apropóján beszélgettünk Dr. Székely Istvánnal az elöltöltő fegyveres vadászatról.

NB: Mennyire áll közel a Kamara és Védegylet céljaihoz, hogy az elöltöltő-fegyveres vadászat hazánkban meghonosodjon?

SZI: Mindenképpen tekintettel kell lennünk erre is, mert az elöltöltő-fegyveres vadászat egy hagyományőrző tevékenységet jelentő vadászati mód, és a fegyverekhez való kötődési mód, úgyhogy én úgy gondolom, hogy semmiképpen sem szabad ezt akadályozni, lehetővé kell azt tenni. Úgy tudom, hogy Nyugat-Európában sok helyen erre van lehetőség, miért legyünk mi kivételek?

NB: Milyen lehetőség van e vadászati mód jogszabályokba foglalására?

SZI: Várható, hogy a vadászati törvény módosításra kerül, mégpedig úgy, hogy a teljes törvényt újra fogjuk írni a Vidékfejlesztési Minisztériummal közösen. Én úgy gondolom, hogy a vadászati törvényben kell szerepeltetnünk ezen fegyverek vadászati célra történő felhasználásának lehetőségét.

NB: Az elöltöltő fegyveres vadásztat mely aspektusai a legfontosabbak a vadgazdálkodás számára? Etikai, hagyományőrző, vagy gazdasági szempontból fontosabb-e inkább a kérdés?

SZI: Én úgy gondolom, hogy a hagyományőrzés, amit ki kellene emelnünk mindenképp. A gazdasági szerepe nem hiszem, hogy külön kiemelendő lehetne, hiszen a vadászat a vadászatra jogosultak által kezelt területen zajlik, ahol a bevételi lehetőségek szempontjából mindegy, hogy elöltöltő-fegyverrel vagy lőfegyverrel ejtik el a vadat.

De a hagyományőrző részt kell kiemelni, és ezt kell szem előtt tartani a muzeális fegyverek vadászati célú felhasználásának feltételeivel kapcsolatban. Etikai szempontból nem hiszem, hogy bármit is érintene, mert ha a vadász jogszerűen birtokol ilyen fegyvert és jogszerűen vadászik, az etikai felelősség kérdése fel sem merülhet.

NB: Milyen hatással lehet a külföldről hazánkban érkező vadászok vonatkozásában e vadászati mód bevezetésének?

SZI: Biztos vagyok benne, hogy kedvező hatással fog járni, hisz külföldön is sok vadász elöltöltő-fegyverrel kíván vadászni, melyre ezidáig Magyarországon nem volt lehetőség, tehát ez megnövelné azt a kört, akik bérvadászként Magyarországra jönnének. Ez egy plusz bevételt jelentene a vadászatra jogosultnak közvetlenül, és közvetve az államnak is.

NB: Tapasztalható verseny előnyt jelent-e hazánknak ez a vadászati mód a környező országokkal szemben?

SZI: Biztos vagyok benne, hogy versenyelőnyt jelent, de valószínű, hogy előbb utóbb követnek ők is minket majd. Ezt az előnyt ezért időben ki kellene használnunk, hogy ebben a közép-európai blokkban mi tegyük először lehetővé, mert ha ideszoknak hozzánk az ilyen fegyverrel vadászó nyugat-európai vadászok, akkor nem biztos, hogy ha a környező országokban 2 – 3 év múlva ezt engedélyezik, akkor átpártoljanak oda. Amíg nem teremtik meg a versenytársak ezt a lehetőséget, nálunk képződik majd a bevétel.

NB: Milyen kételyeitek vannak ezzel a vadászati móddal kapcsolatban?

SZI: Nekem személy szerint semmilyen kételyem nincs ezzel kapcsolatban, mert meggyőződésem, hogy a szövetség (MEFLSZ) ezeket a kérdéseket szakmailag kezeli. Szabályokkal, előírásokkal megpróbálja ezt a tevékenységet behatárolni. Nekünk erre semmilyen rálátásunk ezidáig nem volt, ezért amikor a jogszabályokat módosítjuk, mindenképpen fel kell venni a kapcsolatot az Magyar Elöltöltő-Fegyveres Lövészek Szövetségével is. Meg kell fogalmazni azokat a mondatokat, előírásokat, melyek mindkét fél számára előnyösek.

NB: Láttok-e lehetőséget arra, hogy a MEFLSZ-vel hosszú távú megállapodás kössön a Kamara és a Védegylet a szakmai háttér biztosítása végett?

SZI: Úgy gondolom, hogy erre van lehetőség, feltétlenül ki kell dolgozni ennek a feltételeit, ahogy az íjas vadászok szervezetivel is meg vannak a kapcsolataink. Ez a szövetség egy új partner lesz, akivel mindenképpen egy együttműködési megállapodást kell kötnünk.

NB: Hogyan fog illeszkedni a vadászvizsgák rendjébe az elöltöltő-fegyveres vadászat?

SZI: Ez egy újabb kiegészítő vizsga lesz, amelynek előírásait, feltételeit csak az elöltöltős szövetséggel együtt tudjuk meghatározni, mert mi nem értünk hozzá, és annál rosszabb nincs, mint amikor valaki nem ért valamihez, de úgy tesz, mintha tudná miről van szó.

NB: Tehát az elöltöltő fegyveres vadászat külön vizsgarendszere a vadászíjászatnak megfelelő rendszerben lesz kivitelezve?

SZI: Igen, és egyben fontos változtatásokat is tervezünk a kiegészítő vadászvizsgák terén. Jelenleg az éves vadászjegy hátsó oldalán kell aláhúzni, hogy milyen kiegészítő vadászati módok gyakorlására jogosult a vadász. Ez gondot jelent, mivel ha például egy íjas vadász szabálysértést követ el lőfegyverével kapcsolatban, és bevonják tartási engedélyét is, akkor a hatályos jogszabályok szerint be kell vonni vadászjegyét is. Innentől fogva nem vadászhat. Ezért évek óta javasoljuk, hogy minden vadászati módnak önálló vadászjegye legyen. Ilyen önálló vadászjegyként jelenhetne meg az elöltöltő-fegyveres vadászat vadászjegye is. Így ha valakinek bevonják a lőfegyvertartási engedély elvesztése miatt a lőfegyveres vadászat vadászjegyét, úgy még íjjal, ragadozómadárral, vagy akár elöltöltő-fegyverrel még tovább folytathatná a vadászatot.

NB: Az elkövetkező időszakra milyen feladatokat, célokat határoznál meg az elöltöltő szövetségnek? Hogyan tudjuk segíteni a munkátokat?

SZI: A menetrend a következő: december 10-ig valamennyi terüóleti szervezete a kamarának illetve megyei szövetség el fogja juttatni hozzánk a véleményét, hogy hol tartják szükségesnek a módosítást, ennek alapján nekem ezeket áttekintve el kell kezdeni egy kodifikációs munkát, gyakorlatilag egy új jogszabályt kell írni. Az elöltöltő-fegyveres kérdés valószínűleg a vadászat rendje, vadászat módjai meghatározásánál fog belekerülni ebbe a jogszabályba. Én úgy gondolom, hogy akkor megkeresünk benneteket és ki fogjuk kérni a véleményeteket. Elmondjuk az elképzeléseinket, és ti pedig akik ebben a kérdésben szakemberek vagytok segítetek nekünk, amit én előre is köszönnék, mert enélkül nem fog menni

NB: Kedves István! Köszönöm vadászaink, lövészeink nevében is a beszélgetést. Reméljük, hogy a közös munka gyümölcseként hamarosan ismét kilátogathatnak a hazai vadászterületekre elődeink elöltöltő-fegyverei is.

 

Németh Balázs
kapszli.hu

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

42 − = thirty eight