Ebben a cikkben (példákon keresztül) bemutatom az IPSC (szituációs lövészet) legfontosabb szabályait.
Biztonság
A szituációs lövészeten belül a 3 legfontosabb dolog: biztonság, biztonság, biztonság. Ennek megfelelően nagyjából az az alapelv, hogy ha valaki megteszi a felét annak, ami igazán veszélyes, akkor azonnal kizárják a versenyből. Ennek az a következménye, hogy szinte az összes versenyzőt kizárták már 1-1 versenyről, de ezt jól megjegyezte mindenki, és gyakorlatilag soha senki nem tesz olyat, ami igazán veszélyes, ezért ez egy nagyon biztonságos sport. Nézzünk néhány konkrét példát arra, miért jár kizárás a versenyen.
Nem biztonságos lőirány
A fegyverkezelés egyik legalapvetőbb szabálya, hogy a fegyver csöve mindig biztonságos („semleges”) irányba mutasson, hiszen a lövedék csak abba az irányba tud elindulni, amerre a cső néz. Ha más nincs előírva, akkor ez a fő lőirányhoz képest jobbra-balra 90 fok. (Az illusztráció nem verseny során készült)
Véletlen elsülés
Ha a lövő nem szándékosan elsüti a fegyverét, azért kizárás jár. Például akadályelhárítás vagy fesztelenités közben viszonylag könnyen előfordul.
Golyófogó szöge fölé emelés
A nemzetközi szabályzatban ez nincs benne, de Magyarországon kizárás jár azért, ha a golyófogó fölé mutat a fegyver csöve. (Az illusztráció nem verseny során készült)
Ujj az elsütőbillentyűn
Csak akkor legyen az ujjunk a „ravaszon”, ha lőni akarunk, vagyis kötelező levenni az ujjat az elsütőbillentyűről mozgás, tárcsere, akadályelhárítás közben.
Ez is egy olyan szabály, hogy aki még nem volt lövészeten, az magártól értetődőnek tartja. Utána élete első lövészetén, amikor egy órán belül már 10-edszer szólnak rá, hogy megsértette ezt a szabályt, kezdi érezni, hogy nem is olyan egyszerű betartani. De persze egy idő után már teljesen ösztönösen teszi az ember a sátorvason kívülre az ujját (lásd az előző képet!).
Fegyver önálló kezelése
A biztonsági zónán kívül csak egy bíró utasítására kezelhetjük a fegyvert. Biztonsági zónán („SA”) belül lehet gyakorolni a fegyverrántást, lehet fegyvert szerelni, de ez az egyetlen hely, ahol lőszert tilos kezelni.
Fegyver elejtése
Lőfeladat végrehajtása közben tilos elejteni a fegyvert (egyéb esetben nem jár büntetés a töltetlen fegyver elejtéséért, de csak bíró veheti fel!).
Söprés
Tilos a „söprés”, vagyis a fegyver önmagunkra irányítása. Ez így leírva eléggé magától értetődőnek hangzik, de például egy ajtó kinyitása közben arra kifejezetten figyelni kell, hogy a másik kézzel ne nyúljunk a fegyvert tartó kéz elé, hiszen a mindennapokban megszokott ösztönös végrehajtása az ajtónyitásnak így történne.
Egyéb
Sportszerűtlen magatartásért, tiltott szerek használatáért is kizárás jár.
Eljáráshibák
Az IPSC versenyeken a változatos pályák miatt nagyon sokféle dologért lehet eljáráshibát kapni.
Ülve
Például a Senior Kupa egyik pályáján kötelező volt ülve lőni, felállva leadott lövésekért lövésenként egy eljáráshiba járt. A Mosquito versenyen a „hintaszékben” szintén kötelező volt ülni, persze itt esélye sem volt az embernek menet közben felállni.
Póráz
Amikor a kutya pórázát fogva kellett lőni, szintén lövésenként egy eljáráshiba járt a póráz elengedésért.
Palló
Amikor egy pallóból készült mérleghintán kellett átmenni, az oldalról megkerülésért szintén eljáráshiba járt volna.
Láncok
Ennél is nehezebb feladat, amikor egy láncokkal instabillá tett dobogóról kellett lőni.
Hibavonal
A legtöbb pályán hibavonalakkal határolt területen belülről kell lőni, ha az ember kilép, akkor lövésenként egy eljáráshibát kap. A képen látható megoldás még jó, vagyis rá szabad lépni a vonalra, csak kint nem érhet le az ember.
Cooper alagút
Egy szokatlan kihívás a cooper alagút. Ennek a tetején könnyen leeső lécek vannak, és annyi eljáráshibát kap az ember, ahány lécet lever.
Értékelés
Nézzük meg a korábbinál kicsit részletesebben az értékelést. Mindenekelőtt ha kizárnak a versenyből, akkor nem értékelik az eredményünket.
PTS
Minden pályán van egy pontszámunk. Ha a lőlap közepét találjuk el, az 5 pontot ér, a mellette lévő C mező 3 vagy 4 pontot (attól függően, milyen erős a lőszerünk), a lőlap majdnem szélén lévő D mező 1 vagy 2 pontot ér. A lőlap legszélső 5 mm-e olyan, mintha ott se lenne. Ha nem találjuk el a lőlapot, akkor 10 pontot levonnak. Akkor is, ha eljáráshibát kapunk, és akkor is, ha büntetőcélt találunk el.
Legrosszabb esetben 0 pontot lehet szerezni, vagyis akinek negatív pontszám jön ki, annak felkerekítik 0-ra.
Hit rate
Az előző pontban kiszámolt pontszámunkat el kell osztani a pályán töltött másodpercek számával, az így kapott eredmény a hit-rate.
Eddig mindenkinek érdemes megtanulnia az IPSC értékelést, a folytatást már nem igazán érdemes, nyugodtan ki lehet hagyni a match percent-ig. 🙂
Stage percent
A velünk azonos divízióban induló, az adott pályán legjobban teljesítő versenyző eredményéhez képest elértünk valahány százalékot. Ha mi voltunk a legjobbak, akkor 100%-ot, egyéb esetben kevesebbet.
Stage point
Az adott pályán el lehet érni valahány pontot maximum, pl. egy 10 lövéses pályán 50-et. Ezt pontszámot megszorozva a stage-percenttel megkapjuk azt, hogy mennyi a stage point-unk. Ebből az is következik, hogy rövid pályán elrontani nem akkora nagy baj, mint hosszút, mivel rövid pályán csak kevés pontot veszthetünk.
Match point
Az összes pályán elért stage point összege a match point.
Match percent
Akinek a legtöbb match point-ja van egy divízióban, az nyer, a többiek pedig annak függvényében végeznek, hogy az ő teljesítményének hány százalékát hozták. Nagymester az, aki (3 versenyen) legalább 80%-t ér el. Mester, aki (2 versenyen) legalább 60%-ot ér el. I. osztályú lövőknek 40%, másod osztályú lövőknek 20%-t legalább el kell érniük.
Aki ennél rosszabb eredményt ér el (az összes versenyen az év során), annak nem lesz minősitése, ezért nem vehet új fegyvert, illetve a rendőrség elveszi a meglévő fegyverét
szöveg: Belme Attila
képek: www.belse.hu