Melyik tokot válasszam? – cikk

Jelen cikkünkben a hazánkban kapható külső polimer tokok vizsgálatával foglalkozunk, ezen a témakörön belül is leginkább a rejtett viselésre szánt termékeket vettük górcső alá.

Az örök kérdés – A fegyvert önvédelmi vagy szolgálati célból hordók örök kérdése, hogy milyen fegyvertáska az ideális napi fegyverviselésre. Ilyenkor elkezdjük összeszedni az igényeinket, mint például, hogy kényelmes legyen, ne álljon el nagyon a testtől, gyors rántást biztosítson, ne essen ki belőle a fegyver, ne ránthassuk le az övről, stb. Az elvárások többségét a legtöbb ma…

Jelen cikkünkben a hazánkban kapható külső polimer tokok vizsgálatával foglalkozunk, ezen a témakörön belül is leginkább a rejtett viselésre szánt termékeket vettük górcső alá.

Az örök kérdés

A fegyvert önvédelmi vagy szolgálati célból hordók örök kérdése, hogy milyen fegyvertáska az ideális napi fegyverviselésre. Ilyenkor elkezdjük összeszedni az igényeinket, mint például, hogy kényelmes legyen, ne álljon el nagyon a testtől, gyors rántást biztosítson, ne essen ki belőle a fegyver, ne ránthassuk le az övről, stb. Az elvárások többségét a legtöbb ma gyártott fegyvertáska kielégíti, így hamar eljutunk a következő kérdéshez; melyikből a leggyorsabb a fegyverrántás? Nos, ez erősen felhasználótól függ, így senkinek nem tudunk biztos tippet adni, de tapasztalatainkat összegezve megpróbálunk segíteni a választásban.

A teszt során lövészünk a Fobus, az IMI Defense, a Raven, az Uncle Mike’s és a Blackhawk gyártók termékeit próbálta ki. A tokokból az „egyenlő pályák, egyenlő esélyek” elvet követve minden esetben egy Glock 17 került elő, amit a rejtve viselés jegyében egy ing takart. Minden tok esetében három időt mértünk IPSC timerrel, majd az így kapott eredmények átlagát rendeztük sorba. Leszögezném, hogy pusztán az időeredmények önmagukban nem jelentenek semmit, hiszen más lövész esetében valószínűleg eltérő eredmény született volna, de tekintettel arra, hogy a legjobb és a legrosszabb eredmény között nincs fél másodpercnyi különbség, akár azt sem tartom kizártnak, hogy tesztlövészünk egy második mérési sorozat esetén átrendezte volna az alábbi listát.

6. helyezett – Blackhawk Serpa CQC

Az amerikai Blackhawk Serpa CQC egy level 2-es tok, ami annyit tesz, hogy mutatóujjunkkal egy gombot kell megnyomni, hogy a fegyvert elő tudjuk szedni a tokból. Önvédelmi szerepkörben ennek a funkciónak túl sok szerepe nincs, ez inkább a szolgálati tokoknál előny, így adott esetben ugyanis nehezebben tudja megszerezni a nyomozó fegyverét az elkövető. A gomb egyébként kényelmes helyen található, de ha nem figyelünk, rántáskor mutatóujjunk az elsütőbillentyűre eshet, ezért ha ezt a tokot választjuk, gyakorlásnál különös figyelmet fordítsunk erre.
A tok elülső része mélyen „dekoltált”, így nem kell a fegyvercsövet teljes egészében kihúzni a tokból, nagyjából már félúton el lehet kezdeni előre mozgatni a kezünket. A tok alaphelyzetben merőlegesen áll az övre, de három csavar lazítását követően tetszőlegesen dönthető, előre illetve hátra.

5. helyezett – Uncle Mike’s

A szintén tengerentúli gyártó tokja level 1-es, itt tehát nincs nyomógomb, amit rántáskor piszkálgatni kéne. A fegyvert a tok a sátorvasnál található kialakításnak köszönhetően rögzíti, így akár fejen is állhatunk benne, akkor sem fog magától kiesni a pisztolyunk. A rántás ereje viszont bőven elég ahhoz, hogy vész esetén könnyedén elővehessük önvédelmi eszközünket, ennek az erőnek az állítására egyébként két csavart is találunk a tok oldalán.
A tok eleje közepesen kivágott, valamint itt is tetszőlegesen állíthatjuk mind a dőlésszöget, mind a tok csípőnkhöz viszonyított magasságát.

4. helyezett – Raven

A Raven holster szintén „made in USA”, bár formáját és felépítését tekintve kissé eltér az előzőektől. Ennél a toknál ugyanis nem az úgynevezett „paddle” rögzíti a tokot, hanem a tok hátulján található fém elemeken kell az övet átfűzni. Ennek az a hátránya, hogy a tok nem állítható semmilyen módon. Cserébe elképesztően kényelmes, és talán a leginkább a testhez simítja a fegyvert, így ebben a tokban még szakavatott szemnek sem tűnik fel a fegyverről árulkodó dudor.

3. helyezett – IMI Defense

Az első dobogós helyezettünk az izraeli IMI Defense level 2-es tokja. A Blackhawk Serpa CQC-hez hasonlóan itt is mutatóujjal kell a fegyvert kioldó gombot megnyomni, de itt a biztonságosabb működtetés érdekében kicsit közelebb helyezték a tok elejéhez. Ennek köszönhetően fegyverrántáskor az ujjunk nem az elsütőbillentyűre esik, hanem kicsit fölé. A gomb közepén található lukon keresztül egy imbuszkulccsal benyúlva a paddle állítható tetszőleges szögben.

2. helyezett – Fobus

A dobogó második fokára az ugyancsak izraeli Fobus léphet. Annak ellenére, hogy az alapkivitel sem magasságát, sem dőlésszögét tekintve nem állítható, a legtöbb felhasználó nem is igényli, ugyanis a fegyver az övhöz képest nagyjából 20 fokos szögben áll. A tokon nincs nyomógomb, itt is a sátorvas rögzítésével oldották meg, hogy a fegyver a helyén maradjon. Érdekesség, hogy a paddle hátul puha gumiborítást kapott, ez egyrészt rendkívül kényelmessé teszi a tokot, másrészt a sima műanyagfelülettel ellentétben kevésbé hajlamos irritálni a combot.

1. helyezett – Blackhawk Sportster

A dobogó legfelső fokára a hatodik helyezett Blackhawk Serpa CQC level 1-es testvére állhat. Lényegében a nyomógombtól eltekintve mindenben megegyezik a két tok, ebből is látható, hogy bármennyire is áll kézre a kioldó, valamennyit lassít fegyverelővételkor.

Bónusz versenyző – IMI Defense Level III.

Versenyen kívül kipróbáltunk egy level 3-as tokot is. Mivel szolgálati pisztolytáskáról van szó, ezt nyíltan viselte lövészünk. A level 3-as tokok lényege, hogy nem csupán egy nyomógombot kell megnyomni ahhoz, hogy a fegyvert elő tudjuk venni. Első lépésként a csípő és a tok között található, hüvelykujjal kényelmesen elérhető gombot kell benyomni, ekkor a szánt hátulról körbeölelő műanyagdarab előreugrik, majd ezt követően ugyanúgy kell használni, mint egy hagyományos level 2-es tokot.
Egy szolgálati toknál általában nem elsődleges a gyorsaság, hiszen a rendvédelmi szervek többnyire offenzív szerepkörben használják a fegyverüket. Azon kevés esetben viszont, amikor váratlan támadást kell elhárítani, nem árt, ha az agyonbiztosított tokból gyorsan fegyvert tud rántani tulajdonosa. Nem tettem volna nagy értékű fogadást az izraeli versenyzőre, ennek ellenére a nyílt viselésnek köszönhetően a kettős biztonsági rendszer ellenére is – és persze lövészünk hozzáértésének köszönhetően – a szolgálati tokunknak sikerült befészkelni magát a Blackhawk Sportster és a Fobus közötti képzeletbeli másfeledik lépcsőfokra!

Konklúzió

Nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy a tok választása minden esetben felhasználó adottságaitól függ, ezért lehetőség szerint végleges döntés előtt célszerű az összes lehetséges alternatívát kipróbálni. Egy másik igen fontos kérdés a rendszeres gyakorlás, ugyanis akár a világ legjobb tokját is magunkra csatolhatjuk, ha éles helyzetben csak riadtan kalimpálunk.

Uram János

One thought on “Melyik tokot válasszam? – cikk

  1. Pingback: Melyik tokot válasszam? – polimer tokok tesztje | GunMagazin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

16 + = nineteen