A nagy távra pontos lövés leadása sokak szerint teljesen egyszerű dolog , kell egy jó puska pontos távcső , aztán had szóljon,jöhetnek a tízesek 600 méteren meg esnek a vadak 4-500 méterről állva szabad kézből való lövésnél. A rideg valóság azonban ennél sokkal lehangolóbb, és aki már próbálta, megérti mi munka van egy stabil jó teljesítmény mögött hosszabb távokon.
Mit is nevezünk nagy távolságnak?
A legtöbb vadásztársunk 50-200 méter között vadászik, még ha a fegyvere és a használt kaliber lehetővé is tenné hogy ennél távolabbi lövéseket is bevállaljon , a tapasztalat hiánya , a lövedék ballisztikájának nem ismerése miatt bizonytalan és jó esetben inkább nem tesz lövést,rosszabb esetben lő aztán vagy talál vagy nem .
Számukra a 250 méter már nagy távolságnak számít.
A másik csoport lő 200-300 méter közötti távolságokra is de itt már tapasztaltabb kollégákról beszélünk akik vagy sokat vadásznak sík területen és a vad nem engedi őket közelebb tehát tapasztalati úton tudják hogy mennyit kell fölé tartani az adott fegyverrel és elejti a vadat, vagy sportlövő előélete miatt tisztában van adott távolságon a szükséges beállításokkal.
Náluk a 350 – 400 méter már kritikus távolságnak bizonyulhat.
Szerencsére egyre több vadász eljut messze egzotikus vidékekre különleges főleg hegyi élőhelyek vadjaira vadászni, és ők sok időt és energiát fektetnek az akár 5-600 méterre lévő vadak elejtéséhez nélkülözhetetlen gyakorlásra, valamint felszerelések kezelésére és ballisztikai ismeretek elsajátítására, finomítására.
A sportlövők eddig az évig nagyon ritkán tudtak 450 m feletti távolságokra lőni ,tehát számukra ez volt a begyakorolt maximális távolság, ezen távolság fölött már bizonytalanná vált a találat hiszen nem volt gyakorlatban kipróbált táblázat ami segítené a lövőt.
Ezért úgy gondolom 600 méter fölött már minden lövészeti és vadászati ágban beszélhetünk nagy távolságról.
Hogyan induljunk el és mi szükséges ahhoz hogy képesek legyünk egy 1000 méteres pályát végiglőni.
fegyver
– a legtöbb fegyvergyár kínálatában találunk könnyű sütésű viszonylag vastag csövű fegyvert amelyiknek a tok rögzítése az agyazáshoz valamilyen , az agyba beillesztett könnyűfém betétbe történik.
A sütés- általában direkt elsütést használunk, a snelleres – gyorsítós elsütőszerkezeteknél nem érezzük hol fog megtörténni a sütés , persze aki ezt szokta meg valószínűleg nem ért velem egyet.
A bedding block nélkúl rögzített tok főleg erősebb kaliberek esetén mozoghat, csavarodhat az agyazásban és ez már elég a kívánt pontosság elveszítésében.Kisebb távolságok esetén vadászat közben ez nem fog feltűnni, de amíg 100 méteren 5cm még elfogadható szóráskép ugyanez a hiba 600 méteren már 30 cm , 1000 méteren 50 cm.
Az arctámasz és a válltámasz állíthatósága nagy segítség különböző testhelyzetű lövések leadásánál-fekve, térdelve, ülve, állva
a kaliber :
A mai modern vadász és sport fegyverekből kilőtt lövedékek mindegyike elrepül 3-5 km távolságra,mégis viszonylag kevés amelyik alkalmas az 1000 méter vagy e fölötti biztos találatra.
— 223 nehéz maggal 70-80 gr, speciális huzagolás akár 1000 yard
— 243 win 6mm br norma,sok meglepetést okoztak már egy- egy versenyen 1000 méteren is
— 6,5 x 55 , 6,5 -284, 6,5×47, 1000 m-ig
— 7mm az újonnan fejlesztett nehéz lövedékek 175,180 gr jelenleg a legeredményesebben használt F-Class kaliber 1500 yard-ig
— 30- kalibercsalád – kezdve a 155 gr,168gr,175gr,185 gr a 308 win hez alapvetően 800 m-ig
— 300 win mag, 300 wby mag,30-378wby mag,30-338 Lapua Mag nehezebb lövedékekkel egészen 240 gr ig 1000 től 1500 m ig
— 338 LapuaMag,338-378 Wby mag 250-300 gr lövedékkel 1500-1800 m
— és a nem annyira ismert 338 Snipe Tac,375 Chey Tac,408 Chey Tac,50 BMG akár 2500 m-ig
A felsorolás nem teljes de képet kaphatunk az egyes kaliberektől elvárható maximális teljesítményről.
Lövedék
Egy külön cikkben majd még kitérünk a lövedékek kialakításának fontosságára és mitől is alkalmas egyik lövedék, és mitől nem ugyanazon súlyú másik lövedék.
Távcső
Itt már kettéválnak a vadászati és sport célra használt távcsövekkel szemben támasztott igények.
Amíg a vadásztávcső legfontosabb kritériuma a jó fényerős kép megjelenítése szürkületben és a szálkereszt láthatósága – legalább a széleken vastag szálkereszt vagy világítópont- valamint nappali vadászatnál a jó nagyítás a bírálathoz, nem annyira fontos a tornyok külső állíthatósága és az adott esetben végállástól végállásig használt oldal valamint magasságállítás illetve a parallax.
A sportban használt távcsövekkel szemben támasztott főbb követelmények mások,külső tornyok jól elkülöníthető kattanásokkal, a szálkereszt minél kevesebbet takarjon ki a célból lehetőleg legyen alkalmas a távolságbecslésre,a nagyítás változtatásával ne változzon a O pont,legyen követhető hogy hányszor fordult körbe az állítótorony, éles tiszta kép még szélsőséges körülmények között is.
Ha végigtekerjük a teljes állítható tartományt és vissza megyünk középre a O ugyanott kell lennie, erős mechanika –lövésállóság a kompenzátorral-csőszájfékkel szerelt nagy kaliberek esetén is.
Az általánosan használt szerelékek főleg weaver vagy picatinny sín és az ezekre szerelhető gyűrűk.
szöveg: Tógyer Imre