A hazai piacon leginkább gáz-riasztó fegyvereiről ismert Zoraki fegyvergyár az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül.
Egyre több acélbetét jelent meg a termékeikben, és a török gyártók között ők készítettek először műanyagtokos pisztolyt… sőt, mind a mai napig ők az egyetlen török gyártó, akik egyes modelleknél a komplett tokot műanyagból gyártják.
És ha már a műanyagnál tartunk, kinek ne jutna eszébe a Glock? Ugyanígy lehettek ezzel a török mérnökök is, ugyanis jelentős várakozás után végre 2011 végén megérkezett a Glock alakú Zoraki 917.
A hazai piacon leginkább gáz-riasztó fegyvereiről ismert Zoraki fegyvergyár az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül. Egyre több acélbetét jelent meg a termékeikben, és a török gyártók között ők készítettek először műanyagtokos pisztolyt… sőt, mind a mai napig ők az egyetlen török gyártó, akik egyes modelleknél a komplett tokot műanyagból gyártják.
És ha már a műanyagnál tartunk, kinek ne jutna eszébe a Glock? Ugyanígy lehettek ezzel a török mérnökök is, ugyanis jelentős várakozás után végre 2011 végén megérkezett a Glock alakú Zoraki 917. A pisztoly némiképp túl is mutat az éles megfelelőjén. A Zoraki 917 SA/DA elsütőszerkezettel készült, de külső biztosító alkalmazása nélkül is biztonságosan viselhető csőretöltve, ugyanis sütést csak akkor lehet leadni vele, ha a markolatbiztosító és az elsütőbillentyűbe épített lamella egyaránt megnyomásra kerül. Érdekesség, hogy a fegyvert el lehet sütni akkor is, ha nem fogunk rá a markolatbiztosítóra, de ekkor a szánban található belső kakas nem csap le az ütőszegre, hanem a biztonsági állásban marad, tehát bár kissé bizarr módon, de gyakorlatilag a fegyvert így lefeszteleníthetjük. A kétsoros tárba egyébként 17 gáztöltény fér, illetve plusz egy nyugodtan mehet a töltényűrbe.
A pisztoly érdekessége, hogy bár a Glock 17-et másolja, csak a nagyobb, Glock 21 (vagy egyéb .45 ACP kaliberű) számára készített kydex tokba megy bele, így ha valaki viselni szeretné, ezt mindenképpen tartsa szem előtt.
A pisztoly részleges szétszedése egyszerű; a töltetlenség ellenőrzése után a sátorvas fölött található szétszedőkart lenyomjuk, majd a szánt ütközésik hátrahúzzuk, felemeljük, és előre leszedjük a csőről. Ekkor láthatóvá válik a belsőkakasos elsütőszerkezet, illetve az is, hogy a kakasba acélbetétet helyezett a gyártó, így nem kell attól tartanunk, hogy az ütőszeg árkot ver a spiáterbe.
A teszt során 100 lövésből egyetlen akadályt sem produkált a pisztoly, így elmondható, hogy az öntöltők közül a megbízhatóbbak közé tartozik. Összegezve tehát, ha nem revolver mellett döntünk, akkor ár-érték arányban és pusztán használhatóság szempontjából is talán az egyik legjobb önvédelmi eszközről beszélünk, egy jó fegyvertáskában hordva hű társunk lehet a mindennapokban.
Uram János
Valóban az egyik legalkalmasabb, nyilván az öntöltők sorában. Már csak a szerkezetét tekintve.
Volt már a kezemben…
Nekem rejtve viselésre egy kicsit nagy…
Az M906 meg az én kezembe kissé picúrka…
Valahol félúton lenne az igazi…
De kidolgozását tekintve, működése, anyagai, stb
Nyugodtan versenyre kellhet a híresebb vetélytársakkal…
Kár, hogy nincs belőle nikkelszános, és automata…
De az igazán csúcs a jogosan viselhető .45 Rubber szereltgumis lenne…
Meglephetne a húsvéti nyuszi egy ilyennel 🙂
De valóban, a szerelt gumis változat lenne a top…